Linnaseutu ry
Strategialla kehitetään Leader-ryhmä Linnaseudun toiminta-aluetta Hämeenlinnan seutukunnassa vuosina 2023–2027. Strategiaa on valmisteltu yhteistyössä alueen toimijoiden kanssa.
Lisätietoja strategiasta Linnaseutu ry:stä.
EMO ry
Mikäli EMOn laatima strategia hyväksytään sellaisenaan, EMOn toimialue tulee laajenemaan myös Järvenpäähän.
Jatkossa EMOn strategiaa toteutettaisiin siis yhdeksän kunnan/kaupungin alueella Riihimäen seudulla ja Keski-Uudellamaalla. Lopullinen toiminta-alue selviää vasta lopullisten maaseudun ja kaupungin rajoista käytävien neuvottelujen jälkeen. EMOn tavoitteena on kuitenkin säilyttää nykyinen toiminta-alue mahdollisimman laajasti ja ulottaa sitä myös Järvenpäähän.
Päijänne-Leader ry ja Etpähä ry
Hyvän Elämän Päijät-Häme -strategiaan voit tutustua tästä linkistä (pdf).
Hyvän Elämän Päijät-Häme on uuden, alueeltaan laajemman Päijänne-Leader ry:n ensimmäinen paikallinen kehittämisstrategia. Uusi Leader-ryhmä syntyy EU ohjelmakauden 2023-2027 alussa, kun kaksi päijäthämäläistä Leader ryhmää Etpähä ry ja Päijänne-Leader ry yhdistyvät. Yhdistymisen jälkeen Päijänne-Leader ry:n toiminta kattaa Iittiä lukuun ottamatta koko Päijät-Hämeen maakunnan sekä Pertunmaan.
Strategian toteutukseen haettiin noin 9 miljoonan euron rahoitus. Rahoitus koostuu Euroopan Maaseuturahaston rahoituksesta (80%) ja alueen kuntien rahoituksesta (20%). Julkisen rahoituksen lisäksi strategian toteutukseen on tarkoitus käyttää noin 4,1 miljoonaa euroa yksityistä rahaa. Yksityinen raha koostuu rahoitettavien hankkeiden ja yritystukitoimenpiteiden yksityisestä rahoituksesta. Alueen Leader-toimintaan myönnettävän kehittämisrahoituksen kokonaismäärä varmistunee vuoden 2022 lopussa tai vuoden 2023 alussa.
Leader-toiminnan lisäksi Päijänne-Leader edistää paikallislähtöistä kehittämistä toimimalla maakunnallisena kylien yhteenliittymänä, sekä Euroopan meri, kalatalous ja vesiviljelyrahaston kautta rahoitetun Sisä-Suomen Kalaleaderin hallinnoijana.
Lisätietoja strategiasta Päijänne-Leader ry:stä sekä Etpähä ry:stä.